İndirim!

YENİ ARABA KOKUSU-NEW CAR SMELL

$49.90

Aslen, iç mekanda kullanılan malzemelerin yaydığı kokuların birleşimi olan “yeni otomobil kokusu“, otomotivin kapalı kapıları ardında en çok tartışılan konularından. üreticiler de, müşterilerinin hoşuna giden koku karışımlarını yaratmaya  çalışırlar.

478 adet stokta

Stok kodu: YNA Kategoriler: Etiketler: ,

NEW CAR SMELL YENİ ARABA KOKUSUNUN SIRRI…

 

 

Her erkek bilir o muhteşem kokuyu.Her markanın ayrı bir kokusu vardır.
Yeni otomobilin kokusu, bir çok sürücü için vazgeçilmez güzellikte bir parfüm gibidir! Bir kısım sürücüler, bu kokuyu kaybeden araçlarını hemen yenisiyle değiştirme yoluna giderken, bir bölümü de, piyasada “yeni otomobil kokusu” adı altında satılan spreyleri satın alırlar.

Aslen, iç mekanda kullanılan malzemelerin yaydığı kokuların birleşimi olan “yeni otomobil kokusu“, otomotivin kapalı kapıları ardında en çok tartışılan konularından. üreticiler de, müşterilerinin hoşuna giden koku karışımlarını yaratmaya  çalışırlar.

Öncelikle bu kokuların nasıl yaratıldığına, firmaların bunun için neler yaptığına bakalım.

Şurası bir gerçek ki bazı burunlar, otomobillerin markasını kokusundan bile tanıyabiliyor. Zira her marka, bunun için özel çalışmalar yapıyor. Belki kullanılan malzemelerin çoğu bir birinin aynı. Ancak unutulmamalı ki, bir parfüm farklı kişilerde, farklı şekillerde kokabilir.

Örneğin Audi, 22 yıldır bir “burun ekibi”yle çalışıyor. Halen üçü bayan olmak üzere 6 “burun“a sahip. Ekip, üretilen modellerin en azından “doğal” ve “müşterilerin kendilerini rahat hissedecekleri” bir kokuya sahip olmalarına uğraşıyorlar.

Audi Burun Ekibi, üretilen modellerin her parçasının doğal kokusu olmasına özen gösteriyor. Ekip, özel bir koku yaratmıyor ama kullanılan malzemelerin “doğal” kokularını en iyi şekilde harmanlamaya çalışıyor. Bunun için iç mekânda kullanılacak plastik, deri ve ahşap parçaların farklı şartlarda bağımsız ve birlikte nasıl koku yaydıklarına ilişkin testler yapılıyor.

Kimi zaman parçaları fırında ısıtan ekip, kimi zaman da kaloriferini çalıştırdıklarını aracın içinde çalışıyorlar. Koku yetenekleri kaybolmasın diye sigara içmiyor, nezle olmamaya çalışıyor, testlerden önce sarımsak yemiyor, parfüm veya traş losyonu kullanmıyorlar.

Benzer bir ekip de, Volvo’da mevcut. İnsan sağlığını bozmayan, hatta sürücülere hoş gelebilecek kokulara sahip malzemelerle üretilmiş araçlar geliştirmeye uğraşıyorlar. Araçların içini koklayıp, 1’den 6’ya kadar puanlar veriyorlar. Böylece de tasarımcılara, malzemeler konusunda yol göstermeye çalışıyorlar. Malzemelerin, güneş altında daha kötü kokmaya başladığını bilen Volvo mühendisleri, ayrıca bunun için bir “güneş simülatörü” de yapmışlar.

Digital denetleme:

Avrupa ile Güney Amerika’da yolcu hassasiyeti ve konforu konusunda Focus ile ödüller alan Ford, bunu dünyada ilk kez denilebilecek “elektronik burun”dan aldığı destekle haketmiş.

25 yıldır araç içinde kullanılması muhtemel pek çok maddenin kokusunu araştıran Ford, artık fiyatı 100 bin doları bulan bir elektronik burun kullanıyor. Hepsi farklı bileşenlere cevap veren 12 kimyasal sensöre sahip sistem, bir defada 48 farklı bileşeni koklayabiliyor.

 

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda kokuların insanlar üzerinde yönlendirici pozitif mutluluk verici etkiler yarattığı saptanmıştır
Yeni araba kokusu bu konuda verilen en yaygın örnekler arasında.
Bu koku arabanın yeni olduğunu haber verir müşterilere. Çoğu kişi sıfır bir arabaya kavuşmanın en çarpıcı yanının bu koku olduğunu söyler.
Aracın pırıl pırıl görünümünün yanında kokusu da yeni olduğunun bir işaretidir.
Bu koku; araç üreten fabrikalarda “yeni araba” kokusu içeren aerosol kutularında saklanır. Araç üretim bandından çıkarken de içine sıkılır.
1-2 ay boyunca bu kokuyu içinize çeker, yeni bir araba almış olmanın heyecanını iliklererinize kadar hisseder ve aracınıza zevkle binersiniz.
Martin Lindstrom kitabında Rolls-Royce hakkında bir örnek verir:
Rolls-Royce ünlü öncüllerine pek yetişemeyen yeni modelleri hakkında şikayetler almaya başlayınca, yeni modellerle eskileri arasında tespit edilebilen tek farkın koku olduğunu anlar.
Eski “Roller” arabaların içi ahşap, deri, Hessen ve yün gibi doğal maddeler kokardı. Modern emniyet talimatları ve yapım teknikleri bu malzemelerin kullanılmasına izin vermediğinden, onların yerine köpük ve lastik kullanılmaya başlandı.
Eski kokuyu yeniden tutturmanın tek yolu, bu esansın yapay bir şekilde üretmeye çalışmaktan geçiyordu.
1965 Silver Cloud’u referans alan ekip onun aromasını ayrıntılı bir şekilde tahlil ettikten sonra, içerdiği kokuları tek tek saptadı. Sonunda, tahlillerin özüne ilişkin bir kimyasal taslak çıkardı. Toplam sekiz yüz ayrı element bulundu. Bu tahlile dayanarak yeni koku üretildi.
Şimdi üretilken her bir Rolls-Royce arabanın koltuk altlarına özel üretilmiş bu benzersiz kok sıkılıyor.

Genelde koku üreticileri yeni araba kokusu new car smell ‘i üç farklı coğrafya için (Amerika,Avrupa,Asya) farklı formülüzisyonla  üretirler.

Bu eşsiz kokunun dünya üzerinde iki temel üreticisi vardır. Bunlardan biri Torch Car Chemical’s dır Diğer üreticiler bu kokuları baz alarak türevlerini üretmişlerdir.Seçeceğiniz ürünlerde Orijinal ürün olan Torch Car Chemical’s logosunun bulunmasına lütfen dikkat ediniz.

 

Henüz inceleme yapılmadı.

“YENİ ARABA KOKUSU-NEW CAR SMELL” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir